  • 18TBW100
  • LF Drivers
    18TBW100
    18 inch
    Subwoofer
    Features
    • 3000 W continuous program power capacity
    • 100 mm (4 in) split winding copper voice coil
    • 35 - 1000 Hz response
    • 96 dB sensitivity
    • Excursion optimized lead wires (woven through spider)
    • Double silicone spider with optimized compliance
    • Ventilated voice coil gap for reduced power compression
    • Aluminium demodulating ring for very low distortion
    Specifications
    Nominal Diameter
    460 mm (18 in)
    Nominal Impedance
    4 Ω
    Minimum Impedance
    4 Ω
    Nominal Power Handling
    1500 W
    Continuous Power Handling
    3000 W
    Sensitivity
    96 dB
    Frequency Range
    35 Hz - 1000 Hz
    Voice Coil Diameter
    100 mm (4 in)
    Winding Material
    Copper
    Former Material
    Glass Fibre
    Winding Depth
    31 mm (1.22 in)
    Magnetic Gap Depth
    15 mm (0.59 in)
    Flux Density
    1.15 T
    Woofer Cone Treatment
    TWP Waterproof Both Sides
    Parameters
    Fs
    33 Hz
    Re
    3.2 Ω
    Qes
    0.34
    Qms
    6.23
    Qts
    0.32
    Vas
    181.5 dm³ (6.41 ft³)
    Sd
    1210 cm² (187.6 in²)
    η0
    1.8 %
    Xmax
    12 mm
    Xvar
    14 mm
    Mms
    268 g
    Bl
    22.8 Tm
    Le
    1.64 mH
    EBP
    97 Hz
    Design
    Surround Shape
    Triple Roll
    Cone Shape
    Radial
    Magnet Material
    Ferrite
    Spider
    Double Silicone
    Pole Design
    T-Pole
    Woofer Cone Treatment
    TWP Waterproof Both Sides
    Recommended Enclosure
    200 dm³ (7.06 ft³)
    Recommended Tuning
    32 Hz
    Mounting and Shipping Info
    Overall Diameter
    460 mm (18 in)
    Bolt Circle Diameter
    442 mm (17.4 in)
    Baffle Cutout Diameter
    425 mm (16.73 in)
    Depth
    241 mm (9.5 in)
    Flange and Gasket Thickness
    16 mm (0.63 in)
    Air Volume Occupied by Driver
    11 dm³ (0.39 ft³)
    Net Weight
    15.4 kg (33.95 lb)
    Shipping Units
    1 pcs
    Shipping Weight
    17 kg (37.48 lb)
    Shipping Box
    500x495x275 mm (19.69x19.49x10.83 in)